Imperium chińskie. Historia i teraźniejszość chińskiej diaspory

Imperium chińskie. Historia i teraźniejszość chińskiej diaspory

Cena: 18.00 zł
Pozycja dostępna w promocyjnej cenie w wersji elektronicznej [EPUB|MOBI lub PDF]
Autor: Picquart Pierre

Tytuł oryginalny: L’Empire chinois. Histoire et actualite de la diaspora chinoise
Tłumaczenie: Irena Kałużyńska

Wydanie: Warszawa 2006
Ilość stron: 256
Rozmiar: 135x205 [mm]
ISBN: 83-89899-46-9
Dostępność: W magazynie

Analiza sukcesów chińskiej gospodarki, zarówno w samych Chinach, jak i w ponad stumilionowej diasporze chińskiej w 130 krajach na wszystkich kontynentach. Autor zastanawia się nad czynnikami, głównie historycznymi, które zdecydowały o tych sukcesach.
Chińczycy zmieniają współczesny świat. To właśnie Chiny z blisko dziesięcioprocentowym wzrostem gospodarczym, oryginalnymi strategiami handlowymi i dużym potencjałem siły roboczej staną się wkrótce numerem jeden! Z każdym dniem coraz wyraźniej widać jak chińska gospodarka wpływa na gospodarkę światową, jak przywraca jej wielobiegunowość, którą przez lata uniemożliwiała dominacja Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy pełni nadziei, ale też i obaw: czy ten supergigant nas nie pochłonie?
Jak wygląda zwycięstwo „czerwonych kapitalistów” w Chinach, które realizują plany na miarę egipskich faraonów.
Książka stanowi bilans sukcesów chińskich, zarówno samych Chin, jak i diaspory. Wymienia imponujące sukcesy, które już budzą zachwyt, i kreśli jeszcze bardziej obiecujące perspektywy rozwoju.

Pierre Picquart, doktor nauk geopolitycznych na Uniwersytecie Paris VIII, specjalista w dziedzinie geografii humanistycznej, jest autorem wielu prac na temat diaspory chińskiej. W 2001 roku przebywał w Chinach jako ekspert Unii Europejskiej, był doradcą organizacji międzynarodowych, firm i mediów.

Wstęp. Przyszłość imperium chińskiego 

I SPOŁECZNOŚĆ CHIŃSKA 
Konstrukcja chińskiej diaspory 
Specyfi ka chińskiego świata 
Prymat pozycji społecznej 

II ROZMIESZCZENIE CHIŃCZYKÓW
NA ŚWIECIE
Chińczycy z Ameryki 
Wielka i bogata diaspora chińska w Azji
Chińczycy z Tajwanu i inni 

III CHIŃCZYCY W EUROPIE I WE FRANCJI 
Chińczycy we Francji 

WYBRANA BIBLIOGRAFIA

Chińczycy pojawili się w Ameryce kilka tysięcy lat temu. Odkrycia archeologiczne dokonane w Ameryce Środkowej przez badacza Mike’a Xu pozwalają sądzić, że w latach 1600–1100 p.n.e. występowały nie tylko wpływy chińskie na tym obszarze, lecz także regularna wymiana pomiędzy dawnymi mieszkańcami Ameryki i Chińczykami. Znacznie później książka opublikowana w Stanach Zjednoczonych przyniosła inną rewelację: istnienie chińskiej mapy z 1424 roku ukazującej Karaiby.
Kto, według naszych zapisów historycznych, odkrył jako pierwszy Amerykę? Chińczycy czy Krzysztof Kolumb? Według Gavina Menziesa na początku XV wieku, na siedemdziesiąt lat przed Kolumbem, Amerykę odkryli Chińczycy podczas wielkich wypraw dowodzonych przez admirała Zheng He, który przepłynął ze swą prestiżową armadą wielkie oceany. Autor tej rewelacji odnalazł w Chinach liczne chińskie rysunki i mapy, jakie mogą posłużyć za dowód obecności Chińczyków na kontynencie amerykańskim w tym okresie.

Obecnie chińska diaspora w Stanach Zjednoczonych jest najliczniejsza w świecie zachodnim. Chińczycy pojawili się tam prawie w tym samym czasie, na jaki przypadają narodziny nowego narodu amerykańskiego. 4 lipca 1776 roku Thomas Jefferson proklamował w imieniu reprezentantów 13 kolonii „Independance Day” Stanów Zjednoczonych5. Dziewięć lat później, w 1785 roku, chiński statek handlowy z Kantonu, „Pallas”, zawinął do amerykańskiego portu w Baltimore. Pierwsi marynarze chińscy stanęli na ziemi Wuja Sama. Ci marynarze razem z późniejszymi studentami, kupcami, służącymi, cyrkowcami... byli pierwszymi chińskimi imigrantami w Stanach Zjednoczonych. W 1845 roku liczebność chińskich imigrantów szacowano na 50 tysięcy osób, ale już w 1848 roku ich liczba gwałtownie wzrosła, bo rozszalała się gorączka złota, przyciągająca poszukiwaczy z całego świata. Uważa się, że wśród poszukiwaczy złota znajdowało się blisko 25 tysięcy Chińczyków próbujących szczęścia. 

Fragment rozdziału „Chińczycy z Ameryki”

Napisz opinię

Imię i nazwisko:


Opinia: Uwaga: HTML nie jest interpretowany!

Ocena: Zła           Dobra

Wpisz kod w polu poniżej:Projekt B2B współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.