Systemy polityczne wybranych państw Bliskiego Wschodu

Systemy polityczne wybranych państw Bliskiego Wschodu

Cena: 33.00 zł
Pozycja dostępna w promocyjnej cenie w wersji elektronicznej [EPUB|MOBI lub PDF]
Autor: Czajkowska Katarzyna , Diawoł-Sitko Anna

Wydanie: Warszawa 2012
Ilość stron: 420
Rozmiar: 165x235 [mm]
ISBN: 978-83-63778-08-8
Dostępność: W magazynie

 

Ambicją autorek niniejszej publikacji było stworzyć podręcznik, który w kompleksowy i przystępny sposób przybliża tematykę ustrojów politycznych państw regionu Bliskiego Wschodu. Chociaż Bliski Wschód coraz częściej staje się tematem debaty naukowej i publicystycznej, jego problemy są na tyle złożone, że pozostaje jeszcze wiele miejsca na pogłębioną analizę. Ostatnimi czasy szczególne zainteresowanie budzą przemiany ustrojowe w państwach bliskowschodnich. Padają pytania o przyszłość reżimów autorytarnych, wyrażane są obawy związane z islamizacją życia politycznego.

W książce omówiono systemy polityczne wybranych państw regionu, z uwzględnieniem nurtujących je problemów gospodarczych i społecznych. Zastosowano szeroką definicję Bliskiego Wschodu, jako obszaru rozciągającego się wzdłuż południowych i południowo-wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, od Maroka przez Półwysep Arabski, po Iran. Książka może być nie tylko wartościową pozycją dydaktyczną służącą wykładowcom i studentom, lecz także informatorem wykorzystywanym przez polityków, dziennikarzy i pasjonatów. Została pomyślana jako naukowe uzupełnienie debaty medialnej na temat współczesnych państw Bliskiego Wschodu, przyczynek do lepszego zrozumienia ich podstawowych zasad i instytucji.

Katarzyna Czajkowska (ur. 1983) – absolwentka politologii oraz studiów blisko- i dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła Europejską Akademię Dyplomacji oraz Instytut Języka Arabskiego na uniwersytecie w Damaszku. Stypendystka Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz uniwersytetu w Debreczynie. Zajmuje się problemami globalizacji oraz globalnego zarządzania i współpracy na poziomie międzynarodowym. Szczególne miejsce w jej badaniach zajmuje kultura islamu oraz relacje świata islamu z innymi kulturami.

Anna Diawoł-Sitko (ur. 1983) – absolwentka politologii oraz studiów blisko- i dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła Europejską Akademię Dyplomacji oraz Instytut Języka Arabskiego na uniwersytecie w Damaszku. Uczestniczka seminariów i konferencji krajowych i międzynarodowych, m.in. organizowanych przez Uniwersytet Eurośródziemnomorski w słoweńskim Portorož oraz uniwersytet w Genui. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki rozwoju gospodarczego państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Napisz opinię

Imię i nazwisko:


Opinia: Uwaga: HTML nie jest interpretowany!

Ocena: Zła           Dobra

Wpisz kod w polu poniżej:Projekt B2B współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.