Hizam znaczy pas

Hizam znaczy pas

Cena: Nakład wyczerpany
Autor: Abodehman Ahmed

Tytuł oryginalny: La Ceinture
Tłumaczenie: Jadwiga Abraham

Wydanie: Warszawa 2006
Ilość stron: 128
Rozmiar: 135x205 [mm]
ISBN: 83-89899-44-2
Dostępność: Brak

Hizam znaczy pas to pierwsza powieść Ahmeda Abodehmana, przedstawia historie z życia mieszkańców saudyjskiej wioski. Jest to jednak realizm bardzo poetycki, opowieść o świecie, w którym „życie stało się poezją; wieśniacy mówili do siebie wierszem, śpiewali nawet w środku nocy”. Sięgając do zakamarków pamięci zbiorowej, Ahmed Abodehman snuje filozoficzną baśń o korzeniach kulturowych, o zderzeniu tradycji z nowoczesnością, o próbie ocalenia dawnej tożsamości… Kreśli przy tym obraz Arabii Saudyjskiej daleki od stereotypowych wyobrażeń kraju, w którym strumieniami leje się ropa naftowa i petrodolary, a dodatkowo, co roku na pielgrzymkę przybywają miliony muzułmanów z całego świata.

Ahmed Abodehman przyszedł na świat w 1949 roku w Arabii Saudyjskiej w niewielkiej wysokogórskiej wiosce. Po studiach w Rijadzie postanowił kontynuować naukę we Francji. Obecnie mieszka w Paryżu. Od 1982 roku kieruje paryską redakcją saudyjskiego dziennika „Al-Riyadh”.

Warszawa 2006

Każdemu zajęciu we wsi towarzyszył odpowiedni śpiew. Nikt niczego nie robił bez śpiewania. Śpiewało się do wszystkiego – jak gdyby nic nie mogło żyć, wzrastać lub tworzyć się bez poezji. Śpiewaliśmy, aby życie szło tanecznym krokiem, i ono często tak właśnie szło.
Mama opowiedziała mi, że na samym początku nasza wieś była piosenką, że nie było żadnej innej, podobnie jak jedyne są Słońce i Księżyc. Słowa, którym ludzie nadają poetycki wymiar, wzlatują jak motyle; niektóre z nich, co barwniejsze i piękniejsze, unoszą się z większą gracją i lekkością. A ponieważ nasza wieś leży najbliżej nieba, więc poetyczne słowa znajdują tu najlepsze miejsce, by się pokazać i rozświetlić ziemię. „Wszyscy jesteśmy piosenkami, mówiła mama, także drzewa, rośliny, kwiaty, skały, woda... Jeśli przysłuchasz się uważnie rzeczom, możesz usłyszeć, jak śpiewają”.
„Inny świat”

Napisz opinię

Imię i nazwisko:


Opinia: Uwaga: HTML nie jest interpretowany!

Ocena: Zła           Dobra

Wpisz kod w polu poniżej:Projekt B2B współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.