Anioł upojony. Opowieści mistyczne

Anioł upojony. Opowieści mistyczne

Cena: Nakład wyczerpany
Pozycja dostępna w promocyjnej cenie w wersji elektronicznej [EPUB|MOBI lub PDF]
Autor: Dżalaloddin Rumi

Tłumaczenie: Ivonna Nowicka

Wydanie: Warszawa 2009
Ilość stron: 275
Rozmiar: 145x205 [mm]
ISBN: 978-83-61203-12-4
Dostępność: Nakład wyczerpany

Patronat: Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Niniejszy przekład jest po dwakroć pionierski. To pierwsze obszerniejsze tłumaczenie z Duchowego masnawi Rumiego na język polski dokonane bezpośrednio z oryginału perskiego, bez okrężnej drogi przez wersje anglojęzyczne. Po drugie – z uwagi na ograniczoną w Polsce ilość źródłowych materiałów z zakresu mistyki perskiej, opowieści nie zostały odarte z komentarzy Rumiego, nie przycięto ich do zgrabnej historyjki, która służy rozrywce, a jej mistycznego znaczenia zamierzonego przez autora tylko się domyślać.

Opowieści po persku skierowane są do węższego grona: studentów iranistyki oraz miłośników-amatorów języka perskiego. Krótkie, napisane prostym, a zarazem gładkim językiem z włączonymi fragmentami oryginalnych wersów Rumiego mogą stanowić dla nich przyjemną i nietrudną lekturę, a zarazem zachęcić do samodzielnego zanurzenia się w tym morzu mądrości, jakim jest Duchowe masnawi. W przypisach na końcu każdej opowieści wyjaśnione zostały trudne wyrazy, zwroty oraz wersy (ze wstępu).

Książka zawiera wybrane opowieści Rumiego w tłumaczeniu polskim Ivonny Nowickiej, iranistki, oraz w języku perskim, przystosowane dla współczesnego czytelnika przez Mohammada A. Rokniego.

Warszawa 2009

Powiększa się biblioteczka przekładów Dżalaloddina Rumiego (1207-1273) dokonanych z perskiego oryginału. W ubiegłym roku polski czytelnik otrzymał antologię gazali z Dywanu Szamsa ("W mgnieniu słów", przekł. Marek Smurzyński), a teraz wydawnictwo Dialog zaprezentowało wybór opowieści z "Duchowego masnawi", najważniejszego z utworów tego wybitnego poety i mistyka. Anioł upojony to wydanie dwujęzyczne, składające się z tłumaczenia mistycznych anegdot, którego autorką jest Ivonna Nowicka, oraz z wersji perskiej opracowanej przez Mohammada Rokniego.

"Duchowe masnawi", powstałe pod koniec życia Rumiego, zostało nazwane przez innego perskiego poetę i mistyka Dżamiego „Koranem w języku perskim". Poemat ten składa się z 6 ksiąg liczących w sumie ponad 20 tysięcy rymowanych wierszy. Charakterystyczne dla jego kompozycji jest ścisłe powiązanie przypowieści, niekiedy błahych z pozoru historyjek o zwierzętach, ludziach oraz istotach duchowych, z głębokimi objaśnieniami mistycznymi. To, a także erudycja literacka i filozoficzna autora powoduje, że współcześni badacze mają trudności z interpretacją dzieła Rumiego. Ze względu na wieloznaczność, ale i głębię "Duchowego masnawi" jeden ze współczesnych znawców i komentatorów nazwał je „oceanem pozbawionym jakichkolwiek szlaków". Zwykle próbuje się objaśniać jego znaczenia, biorąc za punkt odniesienia panteistyczny system ibn Arabiego, jednego z największych filozofów i ezoteryków islamu. Jednak, jak zasugerował wybitny angielski orientalista i wydawca pełnego tekstu "Masnawi" Reynold Nicholson: „Rumi jest poetą i mistykiem, a nie filozofem i logikiem. On nie ma systemu, tworzy atmosferę estetyczną wymykającą się analizie" Idąc za tą wskazówką, wolno pomyśleć, że język jest dla Rumiego środkiem wyrażania nie pojęć, lecz pozapojęciowego doświadczenia boskości.

Polskie tłumaczenie, które jest pierwszym obszerniejszym przekładem "Masnawi" z perskiego oryginału, zachowuje zarówno przypowieści, jak i mistyczne objaśnienia Moulany. Zawiera ono 33 anegdoty z ponad 400 zawartych w tekście perskim, z reguły tłumaczone prozą (oprócz dwóch). W większości z nich bohaterami są zwierzęta, ale też kochankowie oraz Mojżesz, Salomon (w tradycji muzułmańskiej jest on nie tylko sprawiedliwym władcą, lecz także ezoterycznym mędrcem), Jezus czy szatański Iblis. Niektóre z przypowieści są bardziej przepojone mistycznymi wskazówkami (np. "O tym, jak zwierzyna zachęcała lwa..."), inne w większym stopniu skupiają się na opisie sytuacji (np. "O krowie na wielkiej wyspie"). Jednak właściwie każda odznacza się wielką urodą słowa (i tylko iraniści w pełni mogą osądzić, ile w tym zasługi poety z Konyi, a ile tłumaczki). Oto próbka: „Czy słyszałeś o harfiarzu, co żył za panowania surowego kalifa Umara? O tym grajku wesołku, czarodzieju nastrojów i zaklinaczu ludzkich dusz? Tak, tak, słysząc jego śpiew mdlały słowiki, a zachwycone serca wzlatywały w uniesieniu lekkie i beztroskie. Swym oddechem uświetniał uczty i przyjęcia. Słodką nutą wprawiał w ekstazę świat, wywoływał w umysłach dziwne wizje, niepokoił duszę i mącił trzeźwość ducha", s. 36. I jeszcze o uczuciu miłującego do umiłowanej, które w istocie jest miłością mistyczną: „Tym to sposobem rozpłynąłem się w tobie jak ocet, moje ty miodowe morze", s. 117.

Książka ta na pewno ucieszy miłośników i studentów języka perskiego. Ale należy także żywić nadzieję, że jej zalety języka, bogactwo symboli oraz głębia znaczeń zwrócą uwagę każdego wrażliwego estetycznie i metafizycznie czytelnika.

autor: Mariusz Dobkowski
recenzja pochodzi ze strony: http://www.polityka.pl/czytelnia

Napisz opinię

Imię i nazwisko:


Opinia: Uwaga: HTML nie jest interpretowany!

Ocena: Zła           Dobra

Wpisz kod w polu poniżej:Projekt B2B współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.